niedziela, 17 sierpnia 2014

Bitwa królików - Miffy VS. Cathy.


W poście o Hello Kitty oznajmiłam, że króliczka Cathy nie będzie już wydawana przez Sanrio. Na podstawie informacji znalezionych w internecie, wytłumaczę, dlaczego.
image

Dlaczego króliczka Cathy nie będzie już wydawana przez firmę Sanrio?
" Sanrio, japoński producent, znany z popularnej kotki Hello Kitty, zobowiązał się do walki z orzeczeniem sądu, że stworzony przez nich królik Cathy, jest "zbyt podobny do Miffy, popularnego królika holenderskiego.

image

Sąd w Amsterdamie uznał Cathy, przedstawianą jako przyjaciółkę kota Hello Kitty, że narusza prawa autorskie Miffy, znaną holenderską postać stworzoną przez Dick'a Bruna. 
Miffy, znana jako "Nijntje" w języku niderlandzkim, ma "x" jako usta i zainspirowała kilka animowanych seriali telewizyjnych w Japonii. Obecnie w Polsce możemy znaleźć dużo produktów papierniczych z wizerunkiem króliczki Miffy".Sanrio zostało zmuszone do natychmiastowego zaprzestania sprzedaży i marketingu towarów z Cathy. 

"Sprzeciwiamy się co do tego orzeczenia i uważamy, że wszelkie naruszenie praw  autorskich nie miało miejsca" - wyjaśniało Sanrio.

Hello kitty easter with cathy

Koniec sporu prawnego niestety oznacza również koniec z Cathy, gdyż obie firmy wykazały, że Sanrio zaprzestanie wydawania króliczki. 
image

Sprawa została wniesiona przez 'Mercis Media', firmę Dick'a Bruna, zarządzająca prawami autorskimi w listopadzie 2010.

Kto to jest Miffy?
Dick Bruna stworzył Miffy w 1955 roku i przetłumaczone wersje jego książek. Wkrótce Miffy stała się popularna w Japonii.

image

Informacje o Cathy:
Cathy jest sprzedawana od 1976 roku jako jeden z przyjaciół Hello Kitty, która zadebiutowała w 1974 roku.Obie pojawiły się w animowanych serialach oraz na odzieży i towarach popularnych wśród dzieci w wieku przedszkolnym.


Ten spór właśnie wyjaśnia, dlaczego na gadżetach Hello Kitty nie ma już króliczki Cathy.A Wy, czy uważacie, że Cathy jest podobna do Miffy i naruszenie praw autorskich miało miejsce?


Mnie osobiście jest przykro, bo obie króliczki dzielą różnice, Miffy zazwyczaj nie jest przedstawiana
z ozdobą na głowie, ma inny kształt uszu, tułowia i w przeciwieństwie do Cathy, posiada usta... cóż.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za przeczytanie!
- Usami-chan.

3 komentarze:

 1. Super notka usami! Jak dla mnie mają podobieństwo tylko e tym że są krolikami

  OdpowiedzUsuń
 2. Cathy i tak jest ładniejsza! (*⌒▽⌒*)

  OdpowiedzUsuń
 3. Według mnie w ogóle nie są podobne. Dziwne, że ktoś dostrzegł jakieś podobieństwo. Głupota z tymi prawami autorskimi. Świetny post, ciekawie napisany. Można się dużo dowiedzieć. ;) Pozdrawiam.
  http://hey-no-name.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Light Purple Pointer